صنعت خودرو رقابت‌پذیر؛ یک رویای مبهم برای یک ملت

اگر صلاح کشورها، فقط بر مبنای نیت و خواسته رخ می‌داد، این همه اختلاف بین کشورهای مشابه وجود نداشت. این تفاوت‌ها را حتی در یک کشور با یک ساختار حکومتی ثابت و در یک صنعت مشخص در دو مقطع زمانی متفاوت هم می‌توان مشاهده کرد. ترکیه ۳۰ ‌سال پیش چه کرد که صنعت خودرو آن این قدر متحول شد؟ نهادگرایان، این تغییرات را به نهادها نسبت می‌دهند که البته درست است. اما اصولا چه چیزی نهادها را تغییر می‌دهد؟ اگر روی صنعت خودرو تمرکز کنیم، به نظر می‌رسد فلسفه حاکم بر نهادها و قوانین مهم‌تر هستند. به‌عنوان مثال، خصوصی‌سازی را به‌عنوان یک راهکار خوب برای افزایش بهره‌وری و رقابت‌پذیری صنایع در ایران تشخیص داده‌ایم و نهادهای مربوط را داریم، اما آیا خصوصی‌سازی در کشور ما نتایج مورد نظر را کسب کرده است؟ یا حتی حرکت فعلی به سمت آن نتایج می‌رود؟
ما بیش از ۵۰ سال است خودروسازی داریم و دست‌کم ۳۰ سال است ادعا می‌کنیم که می‌خواهیم صنعت خودرو رقابتی داشته باشیم و به‌طور تقریبی انواع نهاده‌های لازم را تدارک دیده و هر کاری که فکر کنید برای رسیدن به آن انجام داده‌ایم.
 به‌عنوان مثال، در همین راستا درحال‌حاضر بیش از ۳۰ خودروساز در کشور داریم که در عمل هیچ کدام‌شان در سطح جهانی حرفی برای گفتن ندارند و سوی دیگر، با مردمانی روبه‌رو هستیم که به خاطر محصولات و خدمات از بالا تا پایین صنعت را به باد ناسزا می‌گیرند.
جالب اینجاست که حتی مسئولان مملکتی و به‌ویژه وکلای مجلس که خود مسئول این وضعیت هستند، هر جا می‌خواهند خود را در نزد مردم عزیز کنند، به تندترین روش‌های ممکن این صنعت را به باد انتقاد می‌گیرند.
 پس به‌راحتی می‌توان نتیجه گرفت که هم‌اکنون صنعت خودرو ما از رقابت‌پذیری بسیار دور است. اما یک پرسش مطرح است، آیا تاکنون ما مفهوم رقابت‌پذیری را برای خود تعریف کرده‌ایم و در سطح ملی به اجماع روی آن رسیده‌ایم که بخواهیم به آن نزدیک شویم؟
برای درک اهمیت پاسخ دادن به این پرسش، باید از خود پرسش کنیم که چرا این همه خودروسازی در کشور ایجاد کرده‌ایم و دنبال توسعه تعداد آنها هستیم؟ چون فکر می‌کنیم تعدد به معنای رقابت و رقابتی شدن است؟ پس اگر این‌طور است چرا مردم حس می‌کنند که بازار رقابتی نیست؟ چرا صادرات واقعی رخ نمی‌دهد؟ چرا هم‌اکنون که ارز گران شده است و به‌طور معمول کشورهای پیشرفته در این حالت، صادرات‌شان به‌شدت افزایش می‌یابد، ما از صادر کردن حداقل‌ها هم عاجز هستیم.
 البته قبول دارم سیاست‌های بین‌المللی به ما اجازه نمی‌دهد خودرویی را به کشورها اصلی جهان صادر کنیم، اما آیا خودرویی داریم که بتوانیم حتی به کشورهایی مانند افغانستان، عراق و پاکستان صادر کنیم یا خیر؟ مجموعه رفتارها و نتایج واقعی و قابل اندازه‌گیری در صنعت خودروی ما نشان می‌دهد صنعت ما به هیچ‌وجه رقابتی نیست.
چرا؟ چون ما اصولا رقابت را تعریف نکرده‌ و بر سر آن اجماع پیدا نکرده‌ایم. رقابت از نظر مردم عادی یعنی تنوع زیاد، پایین‌ترین قیمت‌ها و بالاترین کیفیت‌های جهان. از نظر مسئولان هم که به معنی پز دادن برای تولید ملی، بالاترین اشتغال و روبان بریدن‌های داخل و خارج از کشور است. اما از منظر تولیدکننده چطور؟ بهره‌وری بالا، اتصال به زنجیره جهانی تولید، تبادلات علمی و فناوری آزاد، ثبات شاخص‌های کلان اقتصادی و ثبات سیاست‌های حاکم بر تولید و مصرف، حداقل‌های رقابت‌پذیری یک بنگاه است. با کمی تفکر تناقضات ذاتی این اهداف را درک می‌کنیم.


امتیاز: بد خوب

کارشناسی خودرو به خریدار کمک می کند تا خودروی موردنظر خود را قبل از خرید، بصورت تخصصی توسط کارشناس خودرو مجرب با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های دیجیتال تشخیص رنگ خودرو کاملا بررسی کرده و از سلامت خودرو مطمئن شود و مهم تر از همه از قیمت واقعی خودرو اطلاع پیدا کند. بسیاری از خودروهای موجود در بازار که در آگهی ها مشاهده میکنید دارای ایرادات اساسی هستند که اصولا فروشنده ها از اعلام وضعیت واقعی خودرو خودداری میکنند ، هرکدام از این ایرادات تاثیر مستقیم در قیمت خودرو دارد کارشناس پدیده خودرو بعد از بازدید و بررسی کامل خودرو اقدام به اعلام وضعیت کامل خودرو و قیمت واقعی آن به خریدار میکند . قیمت گذاری بر اساس معاملات واقعی صورت گرفته در بازار میباشد

گزارش کارشناسی خودرو به صورت مکتوب و تصویری از طریق سایت پدیده خودرو قابل دسترسی میباشد.بازدید خودرو شامل تشخیص رنگ خودرو و کارشناسی بدنه خودرو ، فنی و گیربکس ، سیستم برقی و آپشن و تست دیاگ و تست رانندگی میباشد. هزینه کارشناسی خودرو بسته به نوع خودرو و نوع کارشناسی خودرو انتخاب شده متغیر خواهد بود.