معاینه فنی خودرو و تمام نکات مربوط به آن

بسیاری از افراد با معاینه فنی خودرو آشنایی دارند ولی نمی دانند که مراحل معاینه فنی خودرو چگونه است و چگونه می توان معاینه فنی خودرو را استعلام کرد؟ به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب کمی بیشتر درباره نکاتی که پیرامون معاینه فنی خودرو وجود دارد صحبت کنیم تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

کدام خودروها نیازمند دریافت معاینه فنی می باشند؟

قبل از اینکه بخواهیم درباره مراحل مختلف و نکات پیرامون معاینه فنی خودرو صحبت کنیم بهتر است ابتدا به این موضوع بپردازیم که کدام خودروها باید معاینه فنی خود را دریافت کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که به صورت کلی خودروهایی که در داخل تولید شده اند و یا از خارج وارد شده ‌اند در صورتی که طول عمر آنها بیش از 4 سال باشد ملزم به دریافت گواهینامه معاینه فنی خودرو می باشند. در سال 1397 قانونی تصویب شد که طبق آن سه گروه از خودروها ملزم به دریافت معاینه فنی خودرو هستند:

اولین گروه خودروهای داخلی تولید سال 1392 و قبل از آن هستند، گروه دوم خودروهای وارداتی تولید سال 2013  و قبل از آن و در نهایت گروه سوم نیز خودروهای عمومی تولید سال 1395  و قبل از آن می باشند.

معاینه فنی خودرو

در صورت نداشتن معاینه فنی خودرو چه جریمه ای شامل حال ما می شود؟

طبق قانون در صورتی که شما معاینه فنی خودرو نداشته باشید هر روز 50.000 تومان جریمه می شوید، توجه داشته باشید که این ثبت جریمه علاوه بر این که توسط افسران راهنمایی و رانندگی صورت می‌ گیرد، توسط دوربین های ترافیکی هم قابل ثبت می باشد، بنابراین در صورتی که شما فاقد معاینه فنی باشید جریمه های شما خیلی سریع ثبت می شوند. حال ممکن است سوالی که برای شما پیش آمده باشد این باشد که چگونه می توان زمان اعتبار معاینه فنی را استعلام کرد؟ در ادامه به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

معاینه فنی خودرو

استعلام اعتبار معاینه فنی خودرو

برای راحت تر شدن استعلام معاینه فنی خودرو، سامانه یکپارچه ای با نام سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران که با نام اختصاری سیمفا شناخته می‌شود راه اندازی شده است که شما می توانید با مراجعه به آن شرایط معاینه فنی را برای خودروهای مختلف در ایران مشاهده کنید، برای دریافت استعلام معاینه فنی خودرو کافی است شما وارد سایت سیمفا شوید و در بخش استعلام گواهی که در منوی بالایی وجود دارد شماره Vin خود را وارد کنید تا به راحتی بتوانید اعتبار باقیمانده از معاینه فنی خودرو خود را استعلام کنید.

معاینه فنی خودرو

مراحل مختلف دریافت معاینه فنی خودرو

اولین مرحله برای دریافت معاینه فنی خودرو پذیرش خودرو می باشد، زمانی که شما به مرکز معاینه فنی مراجعه می کنید تصویر پلاک خودرو شما توسط دوربین پلاک خوان دریافت می‌شود و اطلاعات شما از پلیس ناجا  استعلام می گردد. در مرحله بعدی مشخصات ظاهری خودرو شما مورد بررسی قرار می گیرد، از جمله مواردی که در این بخش بررسی می‌شود می‌توان به سالم بودن شیشه ها و آینه ها، سالم بودن چراغ ها، وضعیت لاستیک ها و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

مرحله سوم از دریافت معاینه فنی خودرو تست آلایندگی خودرو می باشد که در این مرحله گازهای آلاینده خروجی از اگزوز خودرو شما مورد بررسی قرار می گیرند، در مرحله چهارم چراغ‌های جلوی شما مورد بررسی فنی قرار می گیرند تا شدت نور آنها بررسی شود، تست لغزش جانبی مرحله پنجم از معاینه فنی خودرو می باشد که در این مرحله میزان باز یا بسته بودن دهانه چرخ های هر یک از محورهای خودرو مورد بررسی قرار می گیرد تا نشان دهد که میزان انحراف خودرو شما پس از طی کردن یک کیلومتر چه مقدار می باشد. در مرحله بعدی از معاینه فنی خودرو نیز کمک فنرهای شما مورد بررسی قرار می گیرند تا محورهای جلو و عقب خودرو شما ارزیابی شود.

معاینه فنی خودرو

مراحل پایانی از دریافت معاینه فنی خودرو

مرحله هفتم از دریافت معاینه فنی خودرو بررسی ترمزها می باشد که در این مرحله قدرت ترمز گیری هر یک از محورهای خودرو مورد سنجش قرار می گیرند تا نهایت شتاب ترمز گیری خودرو محاسبه شود. در مرحله هشتم مراحل معاینه فنی سیستم تعلیق خودرو مورد بررسی قرار می گیرد، این سیستم تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت سواری و کنترل خودرو دارد. بنابراین دارای اهمیت ویژه‌ ای در بین سایر مراحل معاینه فنی خودرو می باشد. در این مرحله دستگاهی بر روی سیستم جلوبندی خودرو سوار می شود و فشار و کشش آن را مورد محاسبه قرار می دهد. در مرحله آخر از دریافت معاینه فنی نیز در صورتی که تمامی مراحلی که در بالا بیان کردیم پذیرفته شوند برای خودرو شما یک گواهی صادر می‌شود که نشان دهنده آن است که خودرو شما تست های فنی و ظاهری را پاس کرده است.

معاینه فنی خودرو

نوبت دهی اینترنتی برای معاینه فنی خودرو

یکی از امکانات فوق العاده ای که برای رانندگان فراهم شده است این است که می‌ توانند برای دریافت معاینه فنی خودرو خود از طریق اینترنت نوبت دریافت کنند، البته این امکان فعلا در شهر تهران و مراکز معاینه فنی این شهر وجود دارد ولی امیدواریم که بعدها به سایر شهرهای ایران نیز برسد. برای دریافت نوبت کافی است وارد سایت ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران شوید و در وسط صفحه بر روی گزینه نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید، با کلیک کردن در این قسمت صفحه برای شما باز می شود که از شما برخی از مشخصات خودرو مانند شماره پلاک و نام و نام خانوادگی را می خواهد. با وارد کردن این مشخصات یک کد فعال سازی به شماره تلفن شما ارسال می‌شود که باید آن را در قسمت مربوطه وارد کنید. بعد از انجام این مراحل می توانید مشاهده کنید که وارد صفحه نوبت دهی اینترنتی شده اید در اینجا می توانید با انتخاب تاریخ مورد نظر و مرکز معاینه فنی مورد نظر خود یک نوبت بگیرید و در تاریخ مشخص شده به مرکز معاینه فنی مورد نظر مراجعه کنید.


امتیاز: بد خوب

کارشناسی خودرو به خریدار کمک می کند تا خودروی موردنظر خود را قبل از خرید، بصورت تخصصی توسط کارشناس خودرو مجرب با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های دیجیتال تشخیص رنگ خودرو کاملا بررسی کرده و از سلامت خودرو مطمئن شود و مهم تر از همه از قیمت واقعی خودرو اطلاع پیدا کند. بسیاری از خودروهای موجود در بازار که در آگهی ها مشاهده میکنید دارای ایرادات اساسی هستند که اصولا فروشنده ها از اعلام وضعیت واقعی خودرو خودداری میکنند ، هرکدام از این ایرادات تاثیر مستقیم در قیمت خودرو دارد کارشناس پدیده خودرو بعد از بازدید و بررسی کامل خودرو اقدام به اعلام وضعیت کامل خودرو و قیمت واقعی آن به خریدار میکند . قیمت گذاری بر اساس معاملات واقعی صورت گرفته در بازار میباشد

گزارش کارشناسی خودرو به صورت مکتوب و تصویری از طریق سایت پدیده خودرو قابل دسترسی میباشد.بازدید خودرو شامل تشخیص رنگ خودرو و کارشناسی بدنه خودرو ، فنی و گیربکس ، سیستم برقی و آپشن و تست دیاگ و تست رانندگی میباشد. هزینه کارشناسی خودرو بسته به نوع خودرو و نوع کارشناسی خودرو انتخاب شده متغیر خواهد بود.