مرکز تخصصی کارشناسی خودرو توسط پیشرفته ترین تجهیزات در محل
021 88 73 31 95
021 88 73 54 62
پاسخگویی 24 ساعته حتی روزهای تعطیل
مـشـاوره   .   کارشنـاسـی    .   تأمیـن خـودرو

مشکل بزرگ در بازار خودروهای دست دوم

شنبه, 18 ارديبهشت 1395 ساعت 09:28
مشکل بزرگ در بازار خودروی دست دوم

عدم شناخت کافی از خودرو روزانه گریبان بسیاری از افراد را در بازار خودروهای دست دوم میگیرد .

قدیم ترها فقط حرف مردانه بود و اعتبار نه دروغی بود و نه کارشناسی ونه دستگاهی جهت تشخیص سلامت خودرو . آن موقع ها اسب مریض را به جای اسب سالم نمیفروختن.

اینکه چه رفتار و چه عواملی باعث میشود خودروی تصادفی و چپی را به جای خودروی سالم بفروشند نیاز به روزها بحث و گفتگو دارد . این ها نوادگان همان کسانی هستند که بدون ترازو هم کم فروشی نمیکردند .25 ساله بود و تازه پدر شده بود برای راحتی خانواده اش هفت میلیون وام گرفته بود هفت میلیون هم با فروش طلا و هزار مکافات فراهم کرده بود تا خودروی دست دومی بخرد که دیگر همسرش با وضعیت این روزها مجبور به ایستادن کنار خیابان نشود تا بموقع بتواند فرزند کوچکش را به دکتر برساند حرف من خطاب به آن فروشنده ایست که قصد دارد خودری چپی را به جای خودروی سالم به این مرد بفروشد .آقای فروشنده مگر این پول را سر سفره خانواده نمیبری ؟ این خودروها که به خودی خود امنیت لازم را ندارند پس چگونه یک خودروی چپی میتواند از جان یک بچه یک ساله در تصادفات محافظت کند .

موارد این چنینی بسیار است فروشنده ثروتمندی که قصد فروش خودروی 500 میلیونی را دارد آقای نا محترم شما دیگر چرا شما هم به این پول ها نیاز دارید این پول ها نباشد شما هم گرسنه میمانید خودروی سند دست اولی که به نام خود شماست بدلیل تصادف شدید از جلو ایربگ ها عملکرده و در حال حاضر فاقد ایربگ است را چگونه و با چه وجدانی به جای خودروی سالم و بدون ضعف میفروشی از اینکه خریدار چه ضرر مالی بابت خرید این خودرو میکند بگذریم اگر تصادفی رخ دهد خون مسافران داخل خودرو پای چه کسی است ؟

کم کردن کیلومتر که دیگر امری رایج شده است . در تازه ترین نوع کلاهبرداری حتی دفترخانه قلابی را هم دیدیم فروشنده ای که جهت فروش تعدادی خودروی معیوب دو تکه و سرقتی اقدام به اجاره دفتری در شمال تهران کرده بود و در آن برای مدت یک روز دفترخانه ای دایر کرده بود با کارمند و تجهیزات و تابلو و اقدام به فریب دادن خریداران خودرو میکرد. بیش از 50 درصد از خودروهایی که کارشناسی میشود دارای ایرادات اساسی است که فروشنده آن را از خریدار مخفی میکند.

ما داریم با این سرعت به کجا میرویم با پول فروش این خودروها قرار است چه آینده ای برای خود و فرزندانمان بسازیم مگر اختلاف قیمت این خودرو ها چقدر است که آن دنیا را هم برای خودمان خراب میکنیم ؟

داستان آنجا بدتر میشود که فروشنده ای قصد پرداخت رشوه یک میلیونی به کارشناس را دارد تا نگوید آنچه را کی میبیند .

ما به عنوان کارآفرین برای کمک به خریداران به بازار آمدیم اما درمان بعضی از فروشنده ها گویا واجب تر است .

این ها فقط نمونه ای از مواردی است که ما روزانه با آن برخورد میکنیم .کوتاه کردن دست سودجویان و کلاهبرداران شاید ممکن نباشد اما خریداران میتوانند فقط با کمی دقت و درخواست کمک از افراد خبره ریسک خرید خودروی دست دوم را به حداقل برسانند .اقدامات نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی با احداث مراکز نقل و انتقال خودرو تا حدودی توانسته به کمک خریداران خودرو برسد.

به نظر میرسد دیگر وقت آن رسیده که به بازار خودروی دست دوم جهت حفظ حقوق و امنیت سرمایه خریدار نگاه ویژه ای شود .

این روزها به لطف حرکت زیبای شهرداری تابلوهایی را در گوشه کنار شهر میبینیم کم باشد اما حلال باشد

سید امیرحسین مکیان

مدیرعامل شرکت کارشناسی خودرو پدیده خودرو