نکاتی درباره انتخاب لاستیک مناسب خودرو

انتخاب لاستیک مناسب خودرو همواره یکی از مهمترین مشکلات صاحبان خودرو و رانندگان است، در این مطلب قصد داریم توضیحاتی جامع و کامل درباره انتخاب لاستیک مناسب خودرو به شما ارائه دهیم تا با یادگیری برخی از روش ها برای انتخاب لاستیک مناسب خودرو بتوانید به خوبی برای خودرو خود لاستیک انتخاب کنید.

اندازه لاستیک های خودرو

یکی از مهمترین ویژگی هایی که در انتخاب لاستیک مناسب خودرو تاثیر بسیار زیادی دارد اندازه لاستیک های خودرو می باشد، به صورت کلی شما در انتخاب لاستیک مناسب خودرو باید به این نکته توجه داشته باشید که لاستیک هایی که انتخاب می کنید اندازه خودرو شما باشند تا بعد از متصل کردن آنها به خودرو در هنگام رانندگی دچار مشکل نشوید. چرا که لاستیک بزرگتر یا کوچکتر ممکن است مشکلات زیادی برای شما ایجاد کنند. به صورت کلی اندازه لاستیک خودرو به صورت 225/50 R16 92v نمایش داده می شود که در آن عدد ۲۲۵ نشان‌ دهنده پهنای لاستیک بر حسب میلیمتر، عدد ۵۰ نسبت جداره لاستیک بر حسب در صد، حرف R نشان دهنده ساختار لاستیک می باشد که در اینجا به معنای رادیال است و در پایان عدد ۱۶ نیز نشان ‌دهنده قطر رینگ مورد استفاده برای لاستیک می باشد. با دانستن این اطلاعات می توانید به راحتی اقدام به خرید لاستیک مناسب برای خودرو خود کنید.

انتخاب لاستیک مناسب خودرو

حد بارگذاری لاستیک عامل دیگر در انتخاب لاستیک مناسب خودرو

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در انتخاب لاستیک مناسب خودرو داشتن اطلاعاتی درباره حد بارگذاری لاستیک می باشد، منظور از حد بارگذاری لاستیک خودرو این است که بدانیم خودرو حداکثر چه مقدار وزن را می تواند تحمل کند. به صورت کلی حد بارگذاری برای خودروهای سواری بین ۷۰ تا ۱۱۰ می باشد که هر چه این عدد بیشتر باشد به منزله آن است که لاستیک مورد نظر وزن بیشتری را می تواند تحمل کند. بنابراین در هنگام انتخاب لاستیک مناسب خودرو به حد بارگذاری لاستیک توجه داشته باشید و بر حسب نیاز خود لاستیک مناسبی را برای خودرو خریداری کنید.

انتخاب لاستیک مناسب خودرو

علامت حداکثر سرعت قابل تحمل لاستیک

علامت حداکثر سرعت قابل تحمل لاستیک یکی دیگر از مواردی است که باید در هنگام انتخاب لاستیک مناسب خودرو به آن توجه داشته باشید، معمولا علامت حداکثر سرعت قابل تحمل لاستیک با یکی از حروف انگلیسی A تا Z  شناخته می شود، به عنوان مثال اگر علامت حداکثر سرعت قابل تحمل یک لاستیک با حرف V نمایش داده شود به آن معنا است که حداکثر سرعتی که می تواند تحمل کند ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت می باشد. توجه داشته باشید که حداکثر سرعت قابل تحمل لاستیک در آزمایشگاه های مخصوصی مورد بررسی قرار می گیرد و محاسبه می شود. نکته بسیار مهم درباره این علامت ها این است که حداکثر سرعت قابل تحملی که توسط این علامت ها نشان داده می شود فقط برای لاستیک های سالم است و در صورتی که لاستیک شما پنچر شده باشد و یا هر مشکل دیگری برای آن پیش آمده باشد قطعا حداکثر سرعت لاستیک پایین‌ تر می‌آید.

انتخاب لاستیک مناسب خودرو

تاریخ ساخت لاستیک عاملی مهم در انتخاب لاستیک مناسب خودرو

تاریخ ساخت لاستیک در انتخاب لاستیک مناسب خودرو بسیار مهم است، هر چه زمان کمتری از تاریخ ساخت لاستیک گذشته باشد لاستیک دارای کیفیت بیشتری می باشد و کارایی بیشتری را برای شما دارد. تاریخ ساخت لاستیک معمولا بر روی جداره لاستیک‌ ها نوشته می‌شود، این تاریخ معمولا به صورت 4 عدد نشان داده می شود که 2 عدد اول آن نشان دهنده هفته ساخت و 2 عدد بعدی نشان دهنده سال ساخت لاستیک می باشند. به عنوان مثال فرض کنید عددی که بر روی جداره لاستیک خودرو شما نوشته شده است عدد۱۶۱۷ باشد در این صورت می توان نتیجه گرفت که این لاستیک در هفته شانزدهم سال ۲۰۱۷ میلادی ساخته شده است.

انتخاب لاستیک مناسب خودرو

ترکیبات سازنده لاستیک خودرو در انتخاب لاستیک مناسب خودرو

یکی از مهمترین مواردی که ممکن است بسیاری از شما با آن آشنا باشید این است که ترکیبات سازنده لاستیک تاثیر بسیار زیادی بر روی انتخاب لاستیک مناسب خودرو می‌گذارد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب کمی بیشتر درباره ترکیبات سازنده لاستیک خودرو صحبت کنیم و توضیحاتی را به وسیله یک مثال به شما ارائه دهیم. به عنوان مثال فرض کنید شما متوجه شده اید که ترکیبات سازنده لاستیک یک خودرو به شکل زیر می باشد:

TREAD PLIES = 1-PLY POLYESTER+2 STEEL

در این شرایط شما می توانید نتیجه بگیرید که لاستیک خودرو از یک رویه از جنس پلی استر و دو لایه از جنس سیم فولادی ساخته شده است.

انتخاب لاستیک مناسب خودرو

حداکثر فشار بار و بار تحمیلی به تایر

معمولا بر روی لاستیک خودرو عبارت حداکثر فشار باد چاپ شود که عددی که در مقابل آن وجود دارد نشان دهنده میزان فشار بادی است که لاستیک باید داشته باشد، بنابراین زمانی که شما قصد انتخاب لاستیک مناسب خودرو را دارید باید همواره این عدد را چک کنید و با دانستن این عدد همواره میزان فشار باد لازم را به آن وارد کنید. بسیاری از افراد ممکن است این عدد را با مقدار فشار باد توصیه شده برای استفاده نرمال اشتباه بگیرند در حالی که این چنین نیست و شما مقدار فشار بالا توصیه شده برای استفاده نرمال از خودرو را می توانید بر روی یک پلاک معمولا در لبه داخلی یکی از دو در جلو نصب شده است مشاهده کنید.

سایز لاستیک برخی از خودروها

حال که با تاثیر سایز مناسب لاستیک خودرو در انتخاب لاستیک مناسب خودرو آشنا شدید بهتر است برخی از سایزهای خودروهای مختلف را نیز بدانید:

165.65.13 برای پراید

175.60.13 برای لاستیک پهن پراید

185.60.13 برای لاستیک پهن پراید

155.65.13 برای ماتیز mvm

185.65.14 پژو 405 و پرشیا 206

205.70.14 برای لاستیک پهن ون مزدا وانت

205.75.14 برای لاستیک پهن مزدا وانت و ون

185.65.15 برای لاستیک فابریک سمند، زانتیا و ال 90

195.65.65 برای لاستیک پهن ال 90 و سمند و زانتیا


امتیاز: بد خوب

کارشناسی خودرو به خریدار کمک می کند تا خودروی موردنظر خود را قبل از خرید، بصورت تخصصی توسط کارشناس خودرو مجرب با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های دیجیتال تشخیص رنگ خودرو کاملا بررسی کرده و از سلامت خودرو مطمئن شود و مهم تر از همه از قیمت واقعی خودرو اطلاع پیدا کند. بسیاری از خودروهای موجود در بازار که در آگهی ها مشاهده میکنید دارای ایرادات اساسی هستند که اصولا فروشنده ها از اعلام وضعیت واقعی خودرو خودداری میکنند ، هرکدام از این ایرادات تاثیر مستقیم در قیمت خودرو دارد کارشناس پدیده خودرو بعد از بازدید و بررسی کامل خودرو اقدام به اعلام وضعیت کامل خودرو و قیمت واقعی آن به خریدار میکند . قیمت گذاری بر اساس معاملات واقعی صورت گرفته در بازار میباشد

گزارش کارشناسی خودرو به صورت مکتوب و تصویری از طریق سایت پدیده خودرو قابل دسترسی میباشد.بازدید خودرو شامل تشخیص رنگ خودرو و کارشناسی بدنه خودرو ، فنی و گیربکس ، سیستم برقی و آپشن و تست دیاگ و تست رانندگی میباشد. هزینه کارشناسی خودرو بسته به نوع خودرو و نوع کارشناسی خودرو انتخاب شده متغیر خواهد بود.