مراحل کارشناسی خودرو

۱۳۹۷/۱۰/۲۴

کارشناسی خودرو و تشخیص رنگ خودرو یک کار کاملا ضروری برای خرید یا فروش یک اتومبیل می باشد. انجام این کار دارای اصول و مراحل خاصی است که ما در این مقاله قصد داریم دقیق تر درباره هر یک از این مراحل صحبت کنیم. اگر شما هم می خواهید اطلاعات دقیق تری در مورد مراحل کارشناسی اتومبیل به دست بیاورید، پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید.

ضرورت انجام کارشناسی خودرو پیش از خرید 

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که قصد داشته اید خودرویی را خریداری کنید، اما از صفر بودن آن یا سالم بودن آن اطمینان نداشته اید. در اینگونه موارد به راحتی نمی توان به فروشنده اعتماد کرد و باید کسی که کارشناس خودرو است و تخصص کافی در این زمینه را دارد، برای خرید این خودرو به شما مشاوره بدهد. در اینگونه موارد شما می توانید با یک کارشناس فنی خودرو مشورت کنید. اما متاسفانه بسیاری از افراد به این موضوع علاقه ندارند و به فردی جز خودشان اعتماد ندارند. به همین دلیل به کارشناس خودرو مراجعه نکرده و در آینده دچار مشکل می شوند. برای مثال ممکن است خودرو مورد نظر سالم نباشد و ایرادی داشته باشد که در هنگام خرید خودرو برای خریدار قابل تشخیص نبوده است. همچنین ممکن است خودرو خریداری شده گران تر از قیمت واقعی به شما فروخته شود و شما متضرر شوید. به همین خاطر این موضوع را مهم می دانیم و تاکید می کنیم که در هنگام خرید هرگونه خودرو دست دومی با کارشناس خبره جهت کارشناسی خودرو مشورت کنید.

مراحل کارشناسی خودرو

کارشناسی خودرو مانند دیگر کارها نیازمند انجام مراحل فنی خاصی است که باید به دقت و به درستی انجام گیرد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با هر یک از مراحل کارشناسی خودرو بیشتر و دقیق تر آشنا کنیم. مراحل کارشناسی خودرو به ترتیب شامل انتخاب نوع کارشناسی خودرو، حضور کارشناس در محل، کارشناسی رنگ و بدنه، کارشناسی فنی خودرو، تست رانندگی خودرو، قیمت گذاری خودرو و ارائه گزارش کارشناسی خودرو می باشد. شما با مراجعه به کارشناس خودرو می توانید از همه این خدمات کارشناسی خودرو بهره مند شوید. اما اگر می خواهید بیشتر درباره هر یک از این مراحل بدانید با ما همراه باشید.

مرحله اول: انتخاب نوع کارشناسی

اولین مرحله از مراحل کارشناسی خودرو شامل انتخاب نوع کارشناسی خودرو می باشد. وقتی که شما با یک کارشناس فنی خودرو تماس می گیرد و از او می خواهید که در امر کارشناسی خودرو به شما کمک کند، باید توضیحات لازم را به کارشناس بدهید و نوع کاری که او باید انجام دهد را مشخص کنید. در شرکت پدیده خودرو نوع کارشناسی خودرو به دو دسته کارشناسی پایه و حرفه ای تقسیم می شود. در کارشناسی پایه، فرد کارشناس تمام جزئیات فنی خودرو را بررسی نمی کند و به صورت پایه بخش هایی اصلی خودرو که مد نظر است را مورد بررسی و تست قرار می دهد و بر این اساس گزارش کارشناسی را آماده می کند. اما در کارشناسی حرفه ای تمامی بخش های خودرو با جزئیات کامل مورد بررسی قرار می گیرد و گزارش نهایی با تمام جزئیات آماده و ارائه می شود.

مرحله دوم : حضور کارشناس در محل در کمتر از 45 دقیقه

دومین مرحله کارشناسی خودرو، حضور کارشناس در محل است که باید مراحل کارشناسی را انجام دهد و گزارش تهیه کند. کارشناسان ما در پدیده خودرو در کمتر از 45 دقیقه حداکثر در محل مورد نظر حاضر شده و مراحل کارشناسی خود را آغاز می کنند. معمولا برای بسیاری از افراد این زمان بسیار اهمیت دارد. متاسفانه در برخی مراکز کارشناسی، با تاخیر بسیار زیاد به درخواست مشتری پاسخ داده می شود و کارشناس نیز بعد از چند ساعت و یا حتی یک روز در محل حاضر می شود و این برای مشتری بسیار آزاردهنده است. البته این دو مرحله که تاکنون درباره آنها صحبت کردیم آنچنان مرتبط با کار کارشناسی خودرو نبودند ولی این را باید در نظر بگیرید که این دو مرحله خود از جمله پیش نیازهای یک کار کارشناسی اصولی خودرو می باشد که حتما باید به دقت انجام شود.

مرحله سوم: کارشناسی رنگ و بدنه خودرو

برویم سراغ سومین مرحله از کارشناسی خودرو که کارشناسی رنگ خودرو و بدنه می باشد. در این مرحله کارشناس می بایست کار تشخیص رنگ خودرو را انجام دهد و آسیب های احتمالی وارده به خودرو را تخمین بزند. برای مثال کارشناس خودرو باید قطعات تعویضی، بدنه تعمیر شده، رنگ شده یا تعویض شده را تشخیص دهد. صدمات احتمالی وارده به شاسی، لاستیک و گلگیرها مورد بررسی قرار می گیرد و تمامی نکات و جزئیات باید در گزارش فنی درج شود. البته سلامت بدنه و رنگ خودرو نسبت به دیگر موارد برای یک خریدار از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که تشخیص صحت این دو مورد کار سخت تری است.

مرحله چهارم: کارشناسی فنی خودرو

شاید بتوان گفت چهارمین مرحله از کارشناسی خودرو یکی از مهمترین مراحل کارشناسی باشد. در این مرحله فرد کارشناس باید خودرو را به طور دقیق بررسی کند و کارکرد اتومبیل را از لحاظ مسائل فنی و حیاتی مورد بررسی قرار دهد. بخش های مختلف خودرو شامل موتور، گیربکس، بدنه، آپشن ها، لوازم جانبی و شاسی در این مرحله مورد بررسی قرار می گیرند و کارشناس باید از سلامت خودرو اطمینان حاصل نماید. البته لزومی ندارد خودرو سالم باشد، کارشناس می بایست در وهله اول اطلاعات کاملی را که ارزیابی می کند گزارش نماید. این اطلاعات می تواند حاکی از سلامت خودرو و یا حتی آسیب یا نقص در خودرو باشد.

مرحله پنجم: تست رانندگی خودرو

پس از این که تمامی مراحل کارشناسی رنگ، بدنه و فنی خودرو انجام شد، باید تست رانندگی نیز انجام شود. علت انجام این تست برای بررسی نحوه عملکرد ترمز و کلاج در رانندگی می باشد. بیشتر افرادی که تصور می کنند نیازی به حضور کارشناس خودرو نیست، خود به تنهایی این مرحله را انجام می دهند و سپس تصمیم می گیرند و قیمت گذاری می کنند. در پاسخ به چنین رفتاری باید عرض کنیم که مراحل کارشناسی خودرو تنها شامل تست رانندگی نیست و در زمان کارشناسی خودرو باید تمام جزئیات ظاهری و فنی خودرو مورد بررسی قرار گیرد و پس از انجام این مراحل قیمت گذاری خودرو انجام شود.

در مرحله تست خودرو علاوه بر این که کارشناس می تواند مشکلات ترمز، کلاج، گاز و استارت را پیدا کند، می تواند دیگر موارد از جمله رانندگی آسان و خوش دست بودن فرمان را نیز کنترل کند. البته این مورد زیاد موضوع مهمی نیست ولی خوش دست بودن فرمان برای برخی افراد ممکن است مهم باشد. در صورت نیاز شما می توانید از کارشناس بخواهید که این چنین تست هایی را نیز انجام دهد.

مرحله ششم: قیمت گذاری خودرو

در مرحله ششم می رسیم به کار قیمت گذاری خودرو که از ابتدا هدف ما نیز همین بوده است. برای قیمت گذاری خودرو علاوه بر این که مراحل کارشناسی خودرو و تست رانندگی باید به طور کامل انجام شود که نقش موثری هم در قیمت خودرو دارند، باید معیارهای دیگری نیز برای قیمت گذاری خودرو مد نظر قرار گیرد. از جمله این معیارها می توان به مدل خودرو، نوع خودرو، میزان کارکرد، بیمه، تمیزی و سال تولید اشاره کرد. علت اصلی کمک گرفتن از کارشناس برای قیمت گذاری خودرو نیز افزایش میزان اطمینان در خرید و فروش اتومبیل می باشد.

مرحله هفتم: ارائه گزارش کارشناسی خودرو

آخرین مرحله از مراحل کارشناسی خودرو، ارائه گزارش کارشناسی اتومبیل می باشد. در این مرحله کارشناس خودرو با ارزیابی هایی که کرده است و نتایجی از مراحل قبل به دست آورده است، اقدام به تهیه یک گزارش کامل و شفاف درباره اتومبیل شما می کند. در حقیقت کارشناس فهرستی از کارهایی را که انجام داده برای شما ارائه می دهد و شما بر این اساس می توانید در مورد خرید خود تصمیم گیری کنید. در انتها نیز می بایست هزینه کارشناسی خودرو به کارشناس پرداخت شود. این هزینه ثابت است و بر اساس نرخ مصوب می باشد. این هزینه می بایست توسط فردی که درخواست کارشناسی خودرو را داشته پرداخت شود. البته در صورت توافق می توان هزینه کارشناسی خودرو را بین دو فرد فروشنده و خریدار تقسیم کرد.

نکاتی که باید در انتخاب کارشناس خودرو و کارشناسی رعایت شود

مراحل کارشناسی خودرو در این جا به پایان رسید. اما بد نیست شما را با نکاتی در مورد خرید خودرو و درخواست کارشناسی خودرو آشنا کنیم. اولین و مهمترین نکته در هنگام خرید یا فروش خودرو این است که تصمیم بگیرید که آیا حضور یک کارشناس الزامی است یا خیر و ما به شما می گوییم که بله شما می بایست برای قیمت گذاری صحیح خودرو و تشخیص نواقص آن از یک فرد کارشناس و خبره مشورت بگیرید.

اگر می خواهید از یک کارشناس خودرو دعوت کنید که اتومبیل شما را ارزیابی کند، باید انجام این کار را به مراکز معتبر و کارشناسان متخصص واگذار کنید. هزینه کارشناسی خودرو ثابت می باشد، لذا از پرداخت هزینه اضافی بابت کارشناسی اتومبیل خودداری کنید. شاید تصور کنید که درخواست کارشناس خودرو تنها برای خریدار ضروری است، اما باید این نکته را به شما بگوییم که حضور کارشناس و ارزیابی خودرو موضوعی است که می تواند برای هر دو طرف یعنی خریدار و فروشنده کاملا مفید و منصفانه باشد.


امتیاز: بد خوب

 

 

کارشناسی خودرو دست دوم به خریدار کمک می کند تا خودروی موردنظر خود را قبل از خرید، بصورت تخصصی توسط کارشناس خودرو مجرب با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های دیجیتال کاملا بررسی کرده و از سلامت خودرو مطمئن شود و مهم تر از همه از قیمت واقعی خودرو اطلاع پیدا کند. بسیاری از خودروهای موجود در بازار که در آگهی ها مشاهده میکنید دارای ایرادات اساسی هستند که اصولا فروشنده ها از اعلام وضعیت واقعی خودرو خودداری میکنند ، هرکدام از این ایرادات تاثیر مستقیم در قیمت خودرو دارد کارشناس پدیده خودرو بعد از بازدید و بررسی کامل خودرو به کمک کارشناس خرید خودرو دست دوم اقدام به اعلام ضعیت کامل خودرو و قیمت واقعی آن به خریدار میکند . قیمت گذاری بر اساس معاملات واقعی صورت گرفته در بازار میباشد.

گزارش کارشناسی خودرو به صورت مکتوب و تصویری از طریق سایت پدیده خودرو امکان دانلود و مشاهده فرم کارشناسی خودرو را دارد.بازدید خودرو شامل رنگ و بدنه ، فنی و گیربکس ، سیستم برقی و آپشن و تست دیاگ و تست رانندگی میباشد. هزینه کارشناسی خودرو دست دوم بسته به نوع خودرو و نوع کارشناسی انتخاب شده متغیر خواهد بود.